افزایش قیمت مسکن ملی در پرند

با وجود آنکه تخمین اولیه وزیر راه و شهرسازی برای هزینه‌های طرح اقدام ملی مسکن ۲.۵ تا ۳.۵ میلیون تومان در هر متر مربع بود، ظاهراً افزایش قیمت مصالح ساختمانی تاثیر خود را بر روی این طرح گذاشته است.

پیش از این وزیر راه و شهرسازی و معاونان او برآورد اولیه از هزینه ساخت هر مترمربع مسکن ملی با توجه به هزینه‌های متفاوت در مناطق مختلف کشور را ۲.۵ تا ۳.۵ میلیون تومان در هر متر مربع می‌دانستند. مدیرکل دفتر اقتصاد مسکن نیز به ایسنا گفته بود که هم اکنون یک سازنده در ماهدشت کرج حاضر شده پروژه خود را با قیمت متری ۳.۵ میلیون تومان به طرح اقدام ملی بیاورد.

پروانه اصلانی البته این را هم گفته بود که هزینه ساخت در بسیاری از شهرستان‌ها کمتر از متری ۲ میلیون تومان است.

با این وجود اعداد و ارقامی که از هزینه ساخت طرح اقدام ملی مسکن در شهر جدید پرند استخراج شده رقم‌های بالاتری را نشان می‌دهد. بنا به گفته پدرام صمیمی فر عضو هیات مدیره شرکت عمران شهر جدید پرند، به‌طور متوسط هزینه ساخت در حدود ۳.۵ تا ۴ میلیون تومان به ازای هر مترمربع خواهد بود؛ البته در برخی واحدها قیمت ساخت تا ۴.۵ میلیون تومان نیز خواهد رسید که فارغ از قیمت زمین و محوطه‌سازی است و قیمت زمین نیز بر اساس نظر کارشناس رسمی دادگستری به‌صورت جداگانه تعیین خواهد شد.

او همچنین اظهار کرد: یکی از برنامه‌هایی که در طرح ملی مسکن داشتیم این بود که جامعه هدف گسترده‌تر و متنوع‌تری را پیش‌بینی کنیم. بنابراین تیپ و متراژ واحدها در این طرح ملی، متفاوت است. طراحی واحدهای طرح اقدام ملی مسکن شهر جدید پرند در متراژهای ۷۵ تا ۱۱۰ متری است. این واحدها در تیپ‌ها مختلف و با استفاده از مواد و طراحی‌های مختلف، ساخته خواهند شد.

برآورد قیمتی از مسکن ملی پرند در شرایطی اعلام شده که به گفته سازندگان در نیمه دوم سال ۱۳۹۸ با افزایش قیمت آهن آلات و مصالح ساختمانی در کل کشور مواجه بودیم. به طوری که بر اساس صحبت‌های فرشید پورحاجت دبیر کانون انبوه سازان، فقط در همین یک ماهه گذشته قیمت فولاد با رشد مواجه شده و به کیلویی ۶۵۰۰ تومان رسیده است.

فعلاً تا ۴.۵ میلیون!

جدا از قیمت تا ۴.۵ میلیون تومان در هر متر برای ساخت مسکن ملی در پرند که البته با توجه به هزینه‌های علی الحساب جاری محاسبه شده، متقاضیان باید هزینه زمین و محوطه‌سازی را مجزا از هزینه ساخت بپردازند.

این موضوع را عضو هیات مدیره عمران پرند گفته و تصریح کرده است: باید توجه داشت که برآوردها بر اساس سال ۹۸ تعیین شده و با توجه به تورمی که در کشور وجود دارد، امکان تغییر قیمت‌ها وجود دارد. همچنین قیمت زمین در طول مرحله ساخت واحد از متقاضیان اخذ خواهد شد تا عرصه و اعیان به‌صورت یکجا به آنان واگذار شود و مشکلات مالکیتی در این خصوص به وجود نیاید.

صمیمی‌فر افزود: به محض این‌که شرایط به حالت عادی بازگردد و ستاد فرماندهی کرونا، اجازه فعالیت مجدد کارگزاری طرح اقدام ملی مسکن را به ما دهد، برنامه زمان‌بندی جدید مراحل مختلف طرح را به متقاضیان اطلاع‌ خواهیم داد

او همچنین در خصوص این‌که آیا امکان تکمیل پرونده اینترنتی برای متقاضیان طرح اقدام ملی تولید و عرضه مسکن در این شهر جدید فراهم خواهد شد، گفت: برخی از اقدامات نظیر افتتاح حساب یا تحویل مدارک و... نیازمند مراجعه حضوری متقاضیان است.

به گفته، صمیمی‌فر در صورت تداوم وضع موجود کشور و ویروس کرونا، اقدامات لازم را برای کاهش مراجعه حضوری هم‌وطنان به کارگزاری‌های این شرکت به کار خواهیم گرفت و بستر لازم را تهیه خواهیم کرد.

او عنوان کرد: خوشبتختانه مکان‌یابی واحدهای طرح اقدام ملی تولید و عرضه مسکن به‌صورت کامل در درون شهر پرند انجام و تمامی امکانات، پیش‌بینی شده و موجود است و برخلاف مسکن مهر تمام پروژه‌ها از زیرساخت‌های لازم برخورداند و این پروژه‌ها در فاز ۶ شهر پرند ساخته خواهند شد.

کلید واژه

ارسال نظر


برای نظر دادن باید ابتدا عضو سامانه شویددیدگاه کاربران

0نظر