وام مسکن افزایش پیدا می‌کند؟

بازار مسکن چند ماهی است که در رکود غیرتورمی به سر می‌برد. بر اساس آمار رسمی وزارت راه و شهرسازی در شهریور ماه امسال متوسط نرخ هر مترمربع واحد مسکونی در مناطق ۲۲ گانه ۱۲ میلیون و ۷۲۲ هزار تومان اعلام شد.

این نرخ در مقایسه با متوسط نرخ مردادماه با ۱۳ میلیون و ۱۸۷ هزار تومان حکایت از کاهش ۳.۵ درصدی قیمت‌ها داشت. به گفته سازندگان و دست‌اندرکاران، بازار مسکن کشور دچار رکودی شده که احتمالا تا دو سال آینده ادامه خواهد داشت.

افزایش بیش از ۱۰۰ درصدی قیمت‌ها از اواخر سال ۹۶ تا اوایل امسال شرایطی را به وجود آورده تا کمترین معاملات مسکن طی یک ربع قرن اخیر در سامانه کد رهگیری ثبت شود.

چندی پیش نایب رئیس اتحادیه مشاوران املاک درباره بازار مسکن با پیش‌بینی رکود بی‌سابقه مسکن در نیمه دوم امسال گفته بود: در برخی شهرهای اطراف تهران از جمله پرند نرخ مسکن ۹۰ تا ۱۶۰ میلیون تومان کاهش یافته است.

عقبایی درباره بازار مسکن در پاییز و زمستان ۹۸ اظهار کرد: امسال شاهد رشد ۱۲۰ درصدی نرخ مسکن بودیم و همین امر موجبات کاهش میزان معاملات مسکن فراهم کرده است.پیش‌بینی می‌کردیم به دلیل رکود قیمت‌ها در تابستان کاهش یابد، و احتمال می‌دادیم واحدهای بالای ۱۵۰ متر تا پایان شهریور ۳۰ درصد ارزان‌ شوند که این اتفاق زودتر به وقوع پیوست.

نایب رئیس اول اتحادیه مشاوران املاک ادامه داد: در واحدهای کوچک متراژ نیز نزول قیمتی آغاز شده به طوریکه در شهرهای اطراف تهران از جمله پرند قیمت‌ها ۹۰ تا ۱۶۰ میلیون تومان کاهش یافته است.

عقبایی با اشاره به کاهش ۲۰ تا ۳۰ درصدی نرخ واحدهای کوچک متراژ در تهران، یادآور شد: به عنوان مثال یک آپارتمان که پیش از این ۶۵۰ تا ۷۰۰ میلیون تومان قیمت‌گذاری می‌شد الان به ۵۰۰ تا ۵۵۰ میلیون تومان کاهش یافته است. در پاییز و زمستان رکود عمیق در بازار را پیش‌بینی می‌کنیم که بی‌سابقه بوده و در ۲۵ سال اخیر در میزان معاملات نمونه آنرا ندیده‌ایم.

وی با اشاره به این‌که تیرماه امسال میزان معاملات مسکن ۳۰۰۰ فقره بود، افزود: در مدت مشابه سال گذشته حدود ۲۰ هزار فقره قرارداد مسکن در سامانه کد رهگیری ثبت شده بود.

وی با تاکید بر این‌که رکود بازار مسکن تا پایان امسال ادامه خواهد داشت، بیان کرد: با توجه به این‌که پیک جابه‌جایی در بازار مسکن به اتمام رسیده و تقاضا کمتر شده، نرخ اجاره‌بها ۵ تا ۱۵ درصد کاهش بافته است.

در این شرایط ناتوانی مالی مردم برای ورود به بازار باعث شده تا برنامه‌های بانک مسکن به عنوان بانک تخصصی حوزه تامین مالی این حوزه دچار چالش‌هایی شود. به طوریکه چندی پیش مدیر امور طرح و برنامه بانک مسکن از ابلاغ بخشنامه‌ای خبر داد که بر اساس آن تسهیلات اوراق حق تقدم به واحدهای مسکونی ۲۵ ساله پرداخت خواهد شد. طی دو سال اخیر به واسطه افزایش نرخ مسکن، این اوراق اثرگذاری خود در تامین مالی متقاضیان استفاده از آن را از دست داده است. وضعیتی که در نهایت باعث شده تا نرخ این اوراق به زیر ۴۰ هزار تومان سقوط کند.

پیگیری محتاطانه افزایش سقف وام خرید مسکن

به تازگی نیز رحیمی‌انارکی مدیرعامل بانک مسکن از سیاست این بانک برای کاهش نرخ مسکن خبر داده و گفته برنامه‌ای برای افزایش سقف تسهیلات مسکن برای متقاضیان نداریم.

وی با بیان این‌که افزایش تسهیلات با توجه به شرایط خاص و ویژه‌ای که وجود دارد با احتیاط دنبال می‌شود چراکه در سال‌های گذشته بخش مسکن، تنش و شوک‌هایی فراوانی را تجربه کرد، گفت: تصمیماتی که از سوی بانک اخذ می‌شود نباید منتج به ایجاد شوک به بخش مسکن شود.

وی ادامه داد: درحال‌حاضر، شرایط برای افزایش سقف تسهیلات فراهم نیست چون قبل از هر اقدامی باید برای تامین منابع مالی آن تمهیداتی اندیشید. در عین حال، ضرورت دارد تا آثار افزایش تسهیلات بر نرخ واحدهای مسکونی ارزیابی شود.

وی تصریح کرد: بانک مسکن سیاست کاهش نرخ مسکن را در دستور کار دارد و در حال برنامه‌ریزی برای تحقق آن است که امیدوار هستیم به نتایج خوبی در این زمینه دست یابیم.

کلید واژه

ارسال نظر


برای نظر دادن باید ابتدا عضو سامانه شویددیدگاه کاربران

0نظر